Jak rozgrywać sety

Font Size
A A A

Czym jest set?

Set to nazwa trójki, którą można uzyskać, kiedy para z ręki łączy się z trzecią kartą tego samego rodzaju na wspólnym stole.

Set we flopie to jedna z najlepszych sytuacji, w jakiej można się znaleźć przy stole do pokera. Set to bardzo silny, ukryty układ, który może zniszczyć graczy zagrywających wysokie pary lub mających dwie pary w ręce. Nie jest tak mocny, jak kolor czy strit, a do tego występuje nieczęsto po flopie, przez co trudno uzyskać silny układ. Jednak, jeśli Ci się uda i unikniesz pechowej sytuacji typu set przeciw setowi, zyskasz tyle outów, że uzyskanie fulla będzie łatwe. Często dobrze jest zagrać szybko taki układ, jeśli przeciwnik robi pokaz siły lub kiedy karty często są dobierane (nie warto dawać innym takiej stawki, która pozwoli na dobranie strita lub koloru). Jedyną sytuacją, kiedy można zagrać wolniej, jest gra heads-up przy nieskoordynowanym stole, kiedy szansa na to, że przeciwnik Cię pokona po dobraniu jest bardzo mała. Wolna gra może dać oponentowi szansę na to, aby Cię dogonić i ogołocić.

Magiczna liczba

Ale jak w ogóle uzyskać set? Przede wszystkim musisz dostać z rozdania parę, co zdarza się mniej więcej raz na 17 rozdań. Po drugie, musisz uzyskać trzecią kartę we flopie, co przydarza się zaledwie w 12% rozgrywek (choć szanse na uzyskanie seta wzrastają do 20%, jeśli widzisz wszystkie pięć kart wspólnych).

Najważniejsze to pamiętać, że jeśli para w ręce musi być silniejsza, aby wygrać rozdanie, musisz upewnić się, iż jej zagranie nie będzie kosztowało Cię zbyt wielu żetonów. W wielu sytuacjach nie musisz tworzyć seta z asami, królami, damami czy waletami, aby mieć najlepszy układ, jednak w przypadku niższych par ich szanse sukcesu w rozgrywce bez wzmocnienia będą znacznie niższe. Dlatego upewnij się, że kiedy podbijasz, aby utworzyć set, nie stawiasz więcej niż 10% swoich żetonów posiadanych w danym momencie.

Gra po flopie

Po flopie z setem gracze zadają sobie wiele pytań, jednak najważniejszym powinno być zawsze: „Jak mogę sprawić, żeby wszystkie żetony przeciwnika trafiły na środek?”.

Jeśli blindy są niewielkie w porównaniu ze stosem żetonów (tj. grasz na pieniądze lub w początkowych rozgrywkach turniejowych), a to Ty zaczynasz, często dobrze jest czekać i sprawdzać po flopie lub rundzie, pozwalając na gromadzenie pieniędzy w puli, którą oponenci atakują bez wartościowych kart. Odczekaj na kontynuowanie licytacji przez podbijającego i podbij do poziomu mniej więcej 2,5-krotności jego obstawienia. Jeśli nie ma zupełnie nic, spasuje, ale nie traktuj tej sytuacji jak zmarnowaną okazję. To zagranie w sytuacji, kiedy oponent ma układ, może przynieść Ci wiele żetonów.

Spróbuj ocenić, jak agresywnie gra Twój przeciwnik. Im większa agresywność, tym szybciej należy zagrać swój układ, ponieważ szybkie sprawdzenia i zagrania all-in są bardziej prawdopodobne. Jeśli przy stole zaczyna robić się niebezpiecznie — wysokie karty i dobieranie kolorów — najlepiej od razu zakończyć licytację. Wyście na flopie nie tylko doprowadzi do zwiększenia puli, pozwalając na coraz większe zakłady w rundach turn i river, ale również wyeliminuje słabe rozdania i prawie na pewno skłoni gracza z wysoką parą lub dwiema parami do działania, przez co wpadnie w tarapaty.

Jeśli pula jest już spora w porównaniu ze stosem żetonów przeciwnika, a grasz przeciw niemu, zaczekaj i daj mu szansę na blef i zagranie wszystkich żetonów. Zastawienie pułapki jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jeśli wylicytujesz wcześniej, Twój przeciwnik musi mieć dobry układ, aby grać dalej — będzie gotów zagrać wszystkie swoje żetony. Podaj mu linę, na której zawiśnie.

Set w przypadku puli otwartej

Rozegranie seta powoli przeciw jednemu przeciwnikowi może być korzystne, jednak to samo zagranie przeciw kilku przeciwnikom to proszenie się o kłopoty. Tylko wyjątkowo nieciekawy stół po flopie, np. Kc-8h-3s, nie będzie budził obaw o strita lub kolor, dlatego nie rozdawaj kart za darmo. Licytuj między połową a całością puli i miej nadzieję na dobranie układu, uzyskanie dwóch par po flopie i rozgrywkę przeciw słabemu graczowi, który nie ucieknie spod najwyższej pary.

Set przeciw setowi

Zagranie po flopie mniejszego seta przeciw większemu to jedna z najbardziej niefortunnych sytuacji w grze no-limit hold’em. Szanse, ze tak będzie są na szczęście niewielkie, nie warto nad nimi rozmyślać zbyt wiele — czasem po prostu się to przydarza. Kiedy ktoś podbija standardowo parą J-J, a Ty sprawdzisz parą 6-6 i otrzymasz po flopie 5-6-J, prawdopodobnie nie uda Ci się uciec od układu. Jeśli postawisz wszystkie żetony, co prawdopodobne, biorąc pod uwagę sytuację, trzeba będzie dobierać karty pojedynczo, aby wygrać rozdanie. Niedobrze. Ale nie zniechęcaj się — jeśli uda Ci się zgromadzić żetony za każdym razem, kiedy po flopie otrzymasz set, w dłuższej perspektywie osiągniesz sukces.

Statystyki

Jak często po flopie można uzyskać set z parą w ręce? 11,76%

Jaka jest szansa na otrzymanie w rozdaniu pary ORAZ uzyskanie seta po flopie w danym układzie? 0,69%

W przypadku uzyskania seta po flopie jak często udaje się zebrać fulla lub lepszy układ? 33,4%

Mniej więcej jak często set pokona overpair przy flopie w dowolnych kolorach? 88–91%

W przypadku uzyskania niższego seta po flopie niż oponent jak często udaje się dobrać karetę? 4,34%